Piasek dla zwierzÄ…t
W każdym domu, w którym żyje kociak, powinien znaleźć siÄ™ także dobry żwirek. Koty przecież wypróżniajÄ… siÄ™ w kuwetach, wtedy opieka nad nimi jest bardziej komfortowa niż w przypadku pieska. W kuwetce powinna być przechowywana jakaÅ› mieszanina, która bÄ™dzie w stanie asymilować to, co wydala kot. Dawnymi czasy wÅ‚aÅ›ciciele kota wypeÅ‚niali kuwety takimi substancjami jak stróżyny, piasek albo odpadki makulaturowe. Niestety sÄ… to materiaÅ‚y, które sprawiajÄ…, iż mycie i uzupeÅ‚nianie sÄ… niezwykle czasochÅ‚onne, a w dodatku nie niwelujÄ… zapachu i nie utwardzajÄ… siÄ™. Z kolei zwierzak na ogół nie bÄ™dzie chciaÅ‚ wypróżniać siÄ™ w niewymienionej kuwecie – zdarza siÄ™, iż znajduje sobie inne czyÅ›ciutkie pole. Z tego powodu prawidÅ‚owe uzupeÅ‚nianie kuwety to kluczowa sprawa nie jedynie dla naszego pupila, ale też rzecz jasna dla opiekuna, który ma zajmować siÄ™ utrzymaniem porzÄ…dku. W naszych czasach wykorzystywanie takich rzeczy jak wiórki czy gazety nie sÄ… już popularne, gdyż sklepy zoologiczne proponujÄ… dość praktyczne wyjÅ›cie, tzn. podÅ‚oża zbrylajÄ…ce dla kotów.
Właściciele kociaków mają różnorodny wybór żwirów do kuwetek. Zasadniczą cechą żwirków dla kotów ma być absorbowanie aromatów i utwardzanie się, bo wtedy można w bezproblemowy sposób opróżnić kuwetę. W sklepach dla zwierząt często można uzyskać nawet parę rodzajów żwirku. Zasadniczo możemy podzielić je na poniższe rodzaje: żwirki silikonowe, krzemionkowe oraz żwirki z bentonitu.
Każdziutki z podanych żwirków dla kota posiada inne własności i to od nas zależy, na jaki się zdecyduje. Wybierając żwirek dla kota, powinno się wziąć pod rozwagę ich zalety oraz minusy.
Żwirek silikonowy stworzony jest z materiału o nazwie wapienno-piaskowiec. Cechuje się szczególnie, że znakomicie absorbuje mocz i gromadzi go wewnątrz granulek. Świetnie eliminuje odór, a wtedy nie ma potrzeby częstego opróżniania toaletki. Wadą żwirku silikonowego jest fakt, iż po pewnym czasie przyjmuje żółtego odcienia, co prezentuje się dość nieelegancko – dlatego najlepiej jest wykorzystywać go w kuwetach z zamknięciem.
Podkład z wałków drewnianych jest ekonomiczny i świetnie pochłania fetor. Niewątpliwą mocną stroną drewnianego żwirku dla kota okazuje się także alternatywa wyrzucenia go do toalety (tylko w niewielkich ilościach). Zazwyczaj tego rodzaju żwirek drewniany może być dość rozdrobniony lekki, , dlatego, bywa że rozprzestrzenia się po budynku na zwierzęcych łapkach.
Żwirek bentonitowy to raczej popularny typ żwirku, który zbryla się w bryłki, a wtedy posprzątanie po kocie jest niezwykle dynamicznie. Możemy taki żwirek zamówić w przystępnych kwotach. Idealnie absorbują niepożądane zapachy. Nie można natomiast spłukiwać go w kanalizacji, ponieważ może kończyć się to zablokowaniem instalacji kanalizacyjnej. Posiadacze często zbierają zużyty żwirek do worka a nastepnie wyrzucają do kosza.
Warto zdecydować się na odpowiedni żwirek dla kotka, ponieważ zdecydowanie upraszcza to codzienną opiekę nad zwierzakiem. Zagwarantowanie sprawnej toalety kotu to rola hodowcy, warto jest sprawdzić opcje, które prezentują aktualnie producenci.
źródło: https://www.e-pazur.com/k20,koty-zwirki-dla-kota.html